Menu

Compensatie-oplossing BeFrank genomineerd voor Pensioen Pro Award 2025

5 juni 2025

Nieuws

We zijn begonnen aan een grote transitie naar een nieuw pensioenstelsel. Een belangrijk onderdeel is dat iedereen over moet naar een vlakke premie. Medewerkers die er hierdoor op achteruitgaan moeten gecompenseerd worden. BeFrank ontwikkelde hiervoor een geautomatiseerde compensatie-oplossing waar zowel werkgevers als werknemers keuzes in kunnen maken. Deze oplossing is nu genomineerd voor de Pensioen Pro Award in de categorie ‘Innovatie’!

In de Wet toekomst pensioenen (Wtp) is opgenomen dat werknemers die nadeel ondervinden van de transitie ‘adequaat en kostenneutraal’ gecompenseerd moeten worden. Dit kan binnen de pensioenafspraken of bijvoorbeeld door extra salaris uit te betalen. Een werkgever kan de compensatie op verschillende manieren uitvoeren. Onze ervaring afgelopen twee jaar is dat werkgevers die overstappen naar een Wtp-regeling compenseren in salaris. Dit is een veelgekozen oplossing en biedt werknemers meer flexibiliteit. Maar het brengt ook uitdagingen:

  • Hoe zorg je ervoor dat de compensatie in salaris daadwerkelijk naar pensioen gaat?
  • Hoe geef je werknemers inzicht in en begeleiding bij het maken van de juiste keuzes?
  • Op welke wijze berekent de werkgever/adviseur de compensatie en hoe wordt dit op een begrijpelijke manier gecommuniceerd?
  • Hoe zorg je voor een correcte vastlegging en verwerking in de salarisadministratie als werkgever?

Welke oplossing heeft BeFrank hiervoor?

Als pensioenuitvoerder hebben wij een belangrijke rol om de transitie en het compensatievraagstuk voor werkgevers en werknemers op een heldere manier te begeleiden. Daarom hebben wij een oplossing ontwikkeld waarmee werkgevers volledig naar een Wtp-regeling met een vlakke premie kunnen overstappen waarbij de toezegging voor werknemers gelijk blijft. Werkgevers kunnen hierbij kiezen tussen individueel of collectief compenseren. In beide oplossingen wordt het compensatiepercentage standaard ingelegd in de pensioenregeling en is dit proces volledig geautomatiseerd.

Individueel versus collectief compenseren

Bij individuele compensatie berekent de pensioenadviseur per werknemer of er sprake is van een achteruitgang in pensioen. Als dat zo is, dan krijgt de werknemer een individueel compensatiepercentage. Bij collectief compenseren wordt per leeftijdsgroep het verschil tussen de oude (oplopende) staffel en de nieuwe (vlakke) staffel omgerekend naar een compensatiepercentage. Het voordeel van collectief compenseren is dat het eenvoudiger in te regelen is. De compensatie hoeft niet eerst per persoon berekend te worden. Dat scheelt ook administratief. Ook is de communicatie naar medewerkers eenvoudiger en overzichtelijker én zijn er geen verschillen op de werkvloer.

Keuzebegeleiding werknemers

Na de start van de nieuwe regeling ontvangen werknemers een e-mail van BeFrank over de compensatie en de keuzes die zij kunnen maken. Daarin linken wij naar de persoonlijke pensioenpagina, waar zij inzicht krijgen in het effect van de compensatie op het pensioen. Via heldere keuzebegeleiding helpen wij werknemers hierin keuzes te maken. Zo zien zij:

  • Waarom zij compensatie krijgen en waarom het standaard in de pensioenregeling wordt ingelegd
  • Welke keuzes werknemers kunnen maken: volledige compensatie inleggen, meer/minder inleggen of geen compensatie inleggen.
  • Wat het effect is van de keuzes op het verwachte pensioen van de werknemer

De gemaakte keuzes worden vervolgens automatisch verwerkt in onze pensioenadministratie en doorgegeven aan de salarisadministratie van de werkgever.

Via de geautomatiseerde compensatie-oplossing van BeFrank bieden wij werkgevers keuzes en gemak in de transitie naar het nieuwe stelsel. Maar nog belangrijker: we begeleiden werknemers via overzichtelijke tooling om een keuze te maken die passend is bij hun eigen situatie.